Optymalizacja stron pod SEO – co warto wiedzieć o wyszukiwarce Google i dlaczego powinno się skoncentrować swoje wysiłki na awansie internetowej wizytówki w sposób organiczny?

Optymalizacja stron pod SEO – co warto wiedzieć o wyszukiwarce Google i dlaczego powinno się skoncentrować swoje wysiłki na awansie internetowej wizytówki w sposób organiczny?

Nowoczesna strona internetowa jest nie tylko wizytówką każdego biznesu, ale także stanowi ona ważny element komunikacji pomiędzy nim a potencjalnymi klientami. W gąszczu stron konkurencji łatwo jednak zostać niezauważonym, dlatego też tak ważnym elementem marketingu jest pozycjonowanie stron, w tym optymalizacja pod SEO (Search Engine Optimization – optymalizacja wyników wyszukiwania), a wyszukiwarką, która gra pierwszoplanową rolę w znacznej większości przypadków, jest ta stworzona przez Google.

## Wyszukiwarka Google – kilka interesujących faktów

Chociaż wyszukiwarek internetowych istnieje dość sporo, a działania SEO mogą być przeprowadzane na każdej z nich, większość biznesów koncentruje się właśnie na widoczności w wyszukiwarce Google. Aby zobaczyć, dlaczego tak się dzieje, warto przyjrzeć się statystykom, które jednoznacznie mówią, że liczba wyszukiwań w wyszukiwarce Google to ponad **4 miliardy dziennie**.

Algorytmy indeksujące strony i sprawiające, że jedne są bardziej preferowane niż inne, są niezwykle złożone. Z jednej strony udane pozycjonowanie stron zależy od samej zawartości strony,w tym od długości i jakości treści, obecności słów kluczowych, wraz z ich odpowiednim rozmieszczeniem, a także obecności odpowiednich meta tagów i tytułów.

Z drugiej strony brane są pod uwagę czynniki, które z samą stroną nic wspólnego nie mają, w tym to, kto linkuje do danej strony i kto i w jakiej ilości ją odwiedza.

Algorytmy przychylniej patrzą też na nowoczesne strony internetowe, ponieważ są one zbudowane na nowszych technologiach, mają większy potencjał w dziedzinie optymalizacji, a do tego są one o wiele bardziej funkcjonalne i estetyczne.

Dodatkowo liczy się także responsywność strony, czyli możliwość jej wygodnego przeglądania na różnych urządzeniach – od komputerów stacjonarnych, przez laptopy i tablety aż po smartfony. Większość stron internetowych przeglądana jest dziś właśnie na urządzeniach mobilnych, dlatego nowoczesna strona internetowa przystosowana do mniejszych matryc jest tak ważnym elementem biznesu.

## Google jako żywy organizm, czyli ewolucja wyszukiwarki

Jeszcze kilkanaście lat temu awans w hierarchii wyników wyszukiwania Google był dosyć łatwy i wystarczyło tylko wysycić stronę słowami kluczowymi, a także zastosować kilka nieczystych trików, jednak dziś słowa kluczowe nie grają już takiej roli, a próby przechytrzenia przeglądarki nie tylko kończą się fiaskiem, ale także skutkować mogą nawet w efekt zupełnie odwrotny, gdyż strona zostanie ukarana jej ukryciem lub spadkiem w hierarchii ze względu na nieuczciwe stosowane na niej praktyki.

W dzisiejszych czasach trzeba tworzyć treści nie pod same algorytmy, co nadal jest często popełnianym błędem, ale przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoją publiczność. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że teksty na stronie tworzone są pod ludzi a najlepsza optymalizacja pod SEO to taki proces, który ciężko jest dostrzec gołym okiem, będąc zwykłym internautą odwiedzającym daną stronę. Dobra, a jednocześnie mało widoczna dla ludzi optymalizacja, to pewna recepta na sukces.

Warto na koniec wspomnieć, że podstawową optymalizację stron można przeprowadzić samemu i ma to sens szczególnie w przypadku najmniejszych biznesów, które posiadają nieskomplikowaną stronę z niezbyt dużą ilością treści. Wiele biznesów posiada strony minimalistyczne, zawierające kilka tekstów i ofertę. Taką stronę niezwykle łatwo jest wypozycjonować własnymi siłami, jednak w przypadku stron złożonych, w tym przede wszystkim większych portali i sklepów internetowych, konieczna będzie pomoc firmy, jaką jest dobra agencja SEO, która nie tylko zoptymalizuje naszą wizytówkę w Internecie, ale także pomoże wdrożyć strategię SEO, którą będzie można stosować później we własnym zakresie, tworząc treści na swoją stronę.

Tworzenie stron internetowych dla biznesu – tworzyć je od podstaw, czy wykorzystać CMS?